Brojne žalbe
Obavijest o dodjeli posla na osnovu javnog tendera objavljen je jučer zvanično i na portalu Javnih nabavki BiH. Potvrđeno nam je da su „Sarajevoputevi“ već po potpisu ugovora odmah preuzeli i održavanje Koridora.
Ovim je okončana višemjesečna trakavica kada je u pitanju tender za ovu vrstu posla, koji su pratile brojne nelogičnosti, jer su „Sarajevoputevi“ izabrani tek nakon brojnih žalbi Uredu za razmatranje žalbi i Upravi „Autocesta FBiH“, tvrdeći da su izbačeni iz utrke za posao iako su dostavili najnižu ponudu.
Bivša Uprava „Autocesta FBiH“ u septembru prošle godine ovaj je posao bila dodijelila konzorciju privatnih građevinskih kompanija “Bosman” – “Dobojputevi” s cijenom od 16 miliona KM.
Tada su „Sarajevoputevi“ poslali ponudu nižu za oko tri miliona, ali je ponuda odbačena kao neprihvatljiva. No, nakon smijene tadašnjeg direktora „Autocesta FBiH“ Dženana Salčina i imenovanja Adnana Terzića, tender je poništen i raspisan novi.
Skuplja ponuda
Terzić nam je pojasnio da je nakon raspisivanja novog tendera konzorcij Bosman” – “Dobojputevi“ bio skuplji za više od četiri miliona KM, ali da su njihove žalbe kasnije odbijene, a posao ipak dodijeljen „Sarajevoputevima“ kao najpovoljnijem ponuđaču.
– Sada je sve okončano, a moram reći da je ovdje bilo zaista svega. Sreća pa smo sve završili do početka zimske sezone. Ekipe „Sarajevoputeva“ već su na terenu i oni su angažirani i za zimsko i ljetno održavanja autoputeva – rekao nam je Terzić.
Potrebna licenca
Iz „Sarajevoputeva“ ranije su tvrdili da „Bosman“ uopće nema licencu A+ potrebnu za održavanje autoputeva iako se u tenderu tražilo da je moraju posjedovati svi partneri koji učestvuju. No, ove navode tadašnja Uprava „Autocesta“ odbacila je kao neosnovane, tvrdeći da ova firma nije dostavila traženu dokumentaciju u skladu s tenderskom procedurom i Zakonom o javnim nabavkama. Ali, Ured za razmatranje žalbi ipak je bio utvrdio drugačije.
Tekst preuzet s portala avaz.ba